הגירה לספרד

מידע על ספרד למתעניינים בהגירה

במשך אלפי שנים ועודנה – ספרד היא אחד ממרכזי התרבות של אירופה. בשטחה נמצאות כמה מהערים היפות בעולם, המציעות מונומנטים עתיקים, כמו גם ארכיטקטורה עתידנית. ידועה בריקוד הפלמנקו ונגינתו, מלחמות שוורים, חופים מדהימים והרבה שמש, לספרד יש להציע הרבה יותר מזה.

עיר בירה: מדריד
שטח: 505,370 קמ"ר
אוכלוסייה: 48,958,159  (נכון לשנת 2017)
שפה: ספרדית
מטבע: אירו
משטר: מונרכיה חוקתית
מלך ספרד: פליפה השישי
ראש ממשלת ספרד: מריאנו רחוי

גאוגרפיה

ספרד ממוקמת בחלק הדרום המערבי של אירופה, בחצי האי האיברי אשר משותף עם פורטוגל השכנה. מלבד פורטוגל, לספרד יש גבולות עם צרפת ואנדורה בצפון, ובדרום היא מופרדת מאפריקה על ידי מיצרי גיברלטר שרוחבו פחות מ-15 ק"מ. לספרד יש גם מספר איים החשובים, הכוללים את האיים הבלאריים השוכנים בחלק המזרחי שלה, והאיים הקנריים, הנמצאים במרחק של יותר מ- 1,000 קילומטר. דרומה של ספרד נושק לחופי אפריקה. מלבד זאת, לספרד יש שתי ערים (סאוטה ומלייה) שממוקמות בצפון אפריקה ומהוות גם הן חלק מהאומה.

תרבות ספרד

המפורסמים ביותר במסורת הפולקלור של ספרד הם בהחלט פלמנקו ומלחמות שוורים. תוכלו למצוא מלחמות שוורים בכל רחבי הארץ כאשר האירוע הפופולרי ביותר הוא "הריצה של בולס" במהלך פסטיבל סן-פרמינס בפמפלונה. מלחמות שוורים הם חלק בלתי נפרד מכל חגיגה.
הפלמנקו הוא המסורת המוזיקלית בדרום המדינה, ובמיוחד באנדלוסיה. זה המקום שבו חייב לבקר כדי לראות ולשמוע ריקוד מקצועי ונגינה בגיטרה. בחודש אפריל מתקיים Feria de Abril, בסביליה, שבוע שלם של שירה וריקודים ושתייה של יין שרי נהדר, חטיפים טעימים טעימים שנקראים "טאפאס" ועוד יין שרי… ואם אתה אוהבים סוג כזה של חגיגות אז באמת לא כדאי לפספס את האירוע.
בטח שמעתם על מלחמת העגבניות הידועה של ספרד שנערכת מדי שנה ביום רביעי האחרון של חודש אוגוסט בעיירה הקטנה בונול (Bunol). המסורת כבר בת יותר מ-50 שנה ולא ברור איך היא התחילה, אבל עד היום האירוע מושך אליו אלפי מבקרים מכל העולם.

תשר (טיפ)

כל מפעלי הקייטרינג בספרד, כוללים דמי שירות במחירים שלהם. למרות זאת, המנהג להשאיר טיפ, שאינו חובה, הוא מנהג מקובל בבארים, מסעדות, בתי מלון ומוניות, כאשר הסכום של הטיפ משתנה בהתאם לנדיבות לבם של הלקוחות, ולרוב ינוע בין 5-10 אחוזים מהחשבון.
שימו לב כי באזורים פחות התיירותיים של ספרד, במיוחד בצפון, להשאיר טיפ הוא לא הנורמה למעט במקרים של שירות ממש טוב. טיפ קטן של בין 2 עד 5 יורו זה מקובל לחלוטין.

לבוש

אין קוד לבוש נוקשה. הלבוש משתנה לפי העונה, המקום והנסיבות. באיזורים הסמוכים לחוף בדרך כלל אין צורך ללבוש בגדים חמים, בשל האקלים הנוח. בעוד שבפנים הארץ, בהחלט צריך להתלבש בהתאם למזג האוויר, שכן תנאי הטמפרטורה משתנים מקיצוניות אחת לשנייה, מקיפאון בחורף לחום לוהט בקיץ.
בעניין זה, אולי בגלל שחיי הלילה הם חלק כ"כ גדול מהתרבות הספרדית, אין זה הכרחי להתלבש באופן רשמי לארוחת ערב או לתיאטרון, אם כי זה תלוי במקרים ספציפיים.

הגירה לספרד

מועמדים שאינם משתייכים לאיחוד האירופי ורוצים לעבוד בספרד חייבים לקבל אישור עבודה. הם גם חייבים לקבל אשרה לפני הגעתם לעבודה בספרד.
אם אתה נמצא כבר בספרד, אישורי עבודה חייבים להישלח במשרד הזרים או בלשכה המחוזית של משרד העבודה. אם אתם לא בספרד, בקשה לאישור עבודה חייב להישלח במשרדי השגרירות בישראל.
התיעוד הדרוש לקבלת אישור עבודה הוא נרחב למדי ויכול לקחת קצת זמן לאסוף אותו. זה חייב להיות מוגש בספרדית, ולכן תרגומים צריכים להילקח בחשבון מבחינת זמן והוצאות כספיות. ברגע שהבקשה הוגשה, עיבודה לוקח בין 3 ל- 6 חודשים בגלל הבירוקרטיה הכבדה שנועדה להגן על שווקי העבודה המיועדים לתושבי ספרד. כאשר בקשת אישור העבודה מתקבלת, על המועמד להגיש בקשה לויזת מגורים ולנסוע לספרד ולהתחיל לעבוד.

ויזת עבודה בספרד לישראלים

ישנן שתי דרכים אפשריות עבור המועמד להיות מועסק עם רישיון עבודה בפעם הראשונה:
1. כעובד ישיר של חברה ספרדית. במקרה הראשון האישור יהיה לתקופה מקסימלית שנה אחת. האישור ניתנן להארכה עד לתקופה מקסימלית של שנתיים.
2. כעובד של חברה זרה המספקת שירותים לחברה ספרדית. חברה זרה לא יכולה להיות סוכנות גיוס וחייבת להראות חוזה שירות כחלק משליחת הבקשה. במקרה כזה, רואה חשבון בספרד יהיה חייב לנהל את תנאי השכר של המועמד, כדי להבטיח שהמס והביטוח הלאומי משולמים כדין. סוג זה של היתר יהיה בתוקף לתקופה מקסימלית של 9 חודשים.

המועמד חייב להיות בעל ניסיון מספק כדי למלא את התפקיד. אם הבקשה היא עבור משימה מסויימת אז המועמד צריך להיות בעל ניסיון של לפחות 6-12 חודשים עם ספק השירות, כדי להצדיק את הטענה שיש להם ניסיון עם המערכות של החברה. תינתן העדפה למועמדים עם זיקה לספרד וכן לאזרחים מאמריקה הלטינית.
ברגע שבקשת אישור העבודה תאושר, המועמד יצטרך לבקש ויזה מגורים מהשגרירות בישראל.
סביר להניח שהמועמד יצטרך להציג תעודת יושר מהמשטרה ותעודת לידה מקורית שיצורפו לבקשת האשרה, ולכן כדאי להכין את המסמכים האלה מראש.