הגירה לתאילנד

תאילנד האהובה, לשעבר סיאם, היא טשטוש מתמשך ומעורבב של נופים עוצרי נשימה, ערים ללא הפסקה, מאכלים אקזוטיים ואנשים עוד יותר. אך את יופייה הלא ניתן להכחשה ננסה להניח בצד רק לרגע ונתמקד בפנטזיות ההגירה לתאילנד – מהן עלויות המחיה? במה באמת ניתן לעסוק והאם כדאי ללמוד לימודים גבוהים בתאילנד? ומה הסיכויים שאראה עוד ישראלים מסביבי?
על כל אלו ועוד אנו שמחים לענות. אז קדימה, בואו לצלול איתנו לפני שתצללו עם הדולפינים, זה ישתלם לכם.

מדד שלושת החדרים – כמה יעלה לי למצוא בית בתאילנד?

מבחינת שכירות בתאילנד, אנחנו מציעים לשבת ולנשום עמוק לפני שמתעמקים בנתונים.
שכירות של דירת שלושה חדרים מפוארת (ואנחנו מתכוונים לזה) בבנגקוק, נניח, תעלה לכם סכום מוכר של 4000-5000 ₪ בממוצע לחודש. עכשיו, אחרי שקראתם את זה, הגיע השלב שתצטרכו לשבת.
אם תלכו על דירות פחות מפוארות, כלומר, דירות לא חדשות שעברו שיפוץ מקיף נניח, תוכלו למצוא דירות בסטנדרט תל אביבי לחלוטין, במרכז בנגקוק, באזור ה- 700 שקלים לחודש בלבד.
גם במחוז צ'יאנג מאי, למשל, תוכלו למצוא דירת שלושה חדרים בשכירות חודשית של 500 שקלים.
מבחינת קניית נכסים – גם כאן גילינו מציאות אמיתיות. דירות ויחידות דיור של שלושה חדרים (ויותר)  בבנגקוק יעלו לכם בטווח של 100,000-200,000 בלבד, מחיר אבסורדי לרכישת כל נכס בימינו.

יוקר המחיה והשכר הממוצע בתאילנד בהשוואה לישראל
אז נכון, בסטנדרטים הישראלים עלות המחיה השוטפת בתאילנד היא כמעט מצחיקה. רמת החיים בתאילנד במגמת עלייה, אך מחיר ההוצאות הקבועות נותר ללא שינוי. כבר נבדק ונמצא כי ביחס לעלויות הבסיסיות (מגורים, חשבונות, אוכל, תחבורה ציבורית) ניתן לחיות בתאילנד ברמת חיים סבירה גם ב-1000 דולרים בחודש בלבד (השווים ערך לפחות מ-4000 ₪).
לדוגמה, כיכר לחם תעלה לכם שלושה שקלים. מבדיקות שעשינו, ניתן לאכול מגוון, בריא ומאוזן בפחות מ-600 שקלים בחודש. בנוסף, כל חשבונות הגז, החשמל והמים (בשימוש ממוצע) מסתמכים ב70 יורו למשפחה בת ארבע נפשות.
אז, כן. אם יש דבר שתאילנד לא בדיוק חורטת על דגלה – זה יוקר מחייה.
אך עם זאת המשכורות נמוכות בהתאם. משכורת של מורה בתאילנד, למשל, תרחיק לכת עד כדי 2,700 ₪ בלבד. גם הגבוהות מבין המשכורות, למשל, משכורת ממוצעת של עובד הייטק מתחיל – מתומחרות בכ-10,000 ₪, סכום שבהחלט מעניק השתכרות בכבוד רב במדינה כמו תאילנד ואף יאפשר לכם לחסוך כסף, אך לא ברור האם הזדמנות זו תצדיק מעבר למדינה כמו תאילנד.  אבל אם אתם עובדים מרחוק, משתכרים משכורת ישראלית ממוצעת וחיים בתאילנד, תוכלו לחיות ברמת חיים גבוהה.

אם אתם מחפשים עבודה בתאילנד, ישנם מספר פורומים ואתרים המיועדים למהגרים ולדוברי אנגלית, לדוגמה: https://forum.thaivisa.com/forum/106-job-offers-in-thailand/

ישראלי בתאילנד – קווים לדמותו
החדשות הטובות הן שיש עם מי לאכול פלאפל. הקהילה היהודית בתאילנד ממוקמת בבנגקוק, והיא מונה כ-1000 תושבי קבע. חברי הקהילה מתפעלים אתר אינטרנט בעברית ובאנגלית ובו מידע רלוונטי על חיי הקהילה.
עוד חדשות טובות הן, שבבנגקוק יש חינוך יהודי מלא החל מגן הילדים ועד להשכלה תיכונית. בנוסף, סניפים שונים של בית חב"ד פזורים ברחבי תאילנד בערים דוגמת בנגקוק, צ'אנג מאי, פוקט ועוד.

יוצאים לפנסיה? הגירה לתאילנד היא בשבילכם
תאילנד ממוקמת במקום העשירי ברשימת המדינות הטובות לפנסיונרים במחקר שנערך באתר International Living.  לפנסיונרים אשר מחכים לצאת לחיים מלאי אטרקציות וכיף העיר בנגקוק היא בדיוק בשבילם, ולאלו שמעדיפים את השקט והשלווה, צ’אנג מאי היא היעד.

ללמוד בתאילנד – זול אך יוקרתי
בתאילנד יש חינוך חינם לתלמידים בין הגילים 7–15. מערכת החינוך בתאילנד נחשבת לטובה מאוד וכוללת הרבה בבית ספר יסודיים ותיכוניים וכמובן לימודים גבוהים. בתאילנד פועלות 96 אוניברסיטאות ומכללות הפזורות לכל אורכה של המדינה, ו-22 מתוכן הם מוסדות מוכרים על ידי המדינה והם מסובסדים לתושבים ולמבקשים ללמוד בהם.

ביטחון אישי
ממשלת תאילנד מטילה עונשים כבדים על סוחרי הסמים, ובמקרים חריגים העונש יכול להגיע לגזר דין מוות. לפי האתר safearound, המדרג את רמת הבטיחות של מדינות תאילנד מדורגת במקום נמוך ביחס לביטחון האישי בהשוואה למדינות אחרות באסיה.

מסלולי הגירה – דרכון ואזרחות

קיימים מספר מסלולי הגירה לתאילנד:

 

תושבות בתשלום
מעוניינים במעמד תושבות בכירה בתאילנד? רק תשלמו. הממשלה בתאילנד מוכרת ויזות תושבות בכירה עבור אזרחים זרים בתמורה ל15 אלף דולרים. ויזה זו תקפה ל5 שנים. המחיר המופקע נותן תמורה נחמדה והוא כולל גישה ללא תור לסוכנויות ממשלתיות, בדיקה רפואית שנתית בבית חולים פרטי ו-24 טיפולי ספא ונסיעות גולף בשנה.

ויזת סטודנט
אדם המהגר לתאילנד לצורך לימודים גבוהים יצטרך רק לצרף לבקשתו אישור ממוסד הלימודים שהתקבל אליו.

ויזת נישואין
ישראלי המתחתן עם אזרח תאילנדי ומבקש לקבל ויזה נדרש להוכיח את נישואיו באמצעות תעודת נישואין, הפקדה של 12749 דולר כחודשיים לפני הגשת הבקשה לחשבון בנק תאי או לחילופין הוכחה שקיימת הכנסה חודשית של מעל 1274 דולר בחודש, תעודת יושר ותעודה רפואית ועוד מסמכים, ויזת נישואין תקפה לשנה אחת בלבד ונדרשת לחידוש מידי שנה.

ויזת עבודה
קיימות שתי דרכים לקבל ויזת עבודה בתאילנד: הראשונה היא להקים חברה פרטית והשנייה מכתב הצעה ממעסיק שמזמין אותך להגר לצורך עבודה בתחומי המדינה התאילנדית.

לכל יתרון יש חיסרון
תאילנד מציעה גן עדן תיירותי, אך מוטב למהגר הפוטנציאלי לשקול את כל הצדדים טרם הוא עובר למדינה מעניינת זו. יש לציין שהרוב המוחלט של הישראלים שלבסוף משתקעים בתאילנד מתפרנסים מתיירות.
מהגרים ישראלים שרוצים להבטיח איכות חיים גבוהה – מוטב שיעסקו במקצוע שאינו תלוי מקום (פרילנסרים בכל תחום יתקבלו בברכה), או לחלופין, אם מתאפשר, יפתחו בית עסק. אז אל חשש – בין אם אתם כותבים, מעצבי ובוני אתרים, בעלי בית קפה או מוכרי צמידי רגליים על קו החוף – לכולכם פוטנציאל להשתקעות רגועה וחכמה בתאילנד – תוך חשיבה כלכלית, בטיחותית ומעיזה.