הגירה לקפריסין

מידע כללי למתעניינים בהגירה לקפריסין

עיר בירה: ניקוסיה
שטח: 9,251  קמ"ר
אוכלוסייה: 1,237,088  נפש
יבשת: אירופה–אסיה
שפה: יוונית וטורקית
מטבע: יורו
משטר: רפובליקה
דת: בקפריסין היוונית יש רוב נוצרי ובקפריסין הטורקית הרוב מוסלמי

קפריסין היוונית וקפריסין הטורקית (או כמו שהמקומיים מבקשים – קפריסין הכבושה)

בשנת 1960 קיבלה קפריסין עצמאות, אבל בשנת 1974 נכבש האזור הצפוני (3,335 קמ"ר)  בידי הטורקים וחלקה היווני (5,916 קמ"ר) הצטרף בשנת 2004 לאיחוד האירופי.

מזג האוויר בקפריסין

האקלים הים תיכוני משרה על האי קפריסין 300 ימים שטופי שמש בשנה. החורף מתרחש בין החודשים דצמבר ופברואר והוא אינו קשה במיוחד.

חגים בקפריסין

בקפריסין היוונית חוגגים מדי שנה חגים רבים, רובם על רקע לאומי ולא דתי כמו יום הפועלים שנחגג בחודש מאי, יום העצמאות בחודש מרץ וחג החירות מהשלטון הבריטי באפריל. בצד היווני נחגגים חגים דתיים כמו יום עליית נשמתה של מריה לשמים וחג המולד.

 

הגירה לקפריסין

הקהילה היהודית בקפריסין

אחת הקהילות היהודיות העתיקות מתקיימת עד היום בקפריסין. נכון ל-2018 גרות בקפריסין 600 משפחות יהודיות, ובמקום יש מסעדות כשרות רבות, מקוואות ומוסדות חינוך יהודיים. באיה נאפה ולרנקה שבקפריסין יש שני בתי חב"ד גדולים המשרתים את תושבי האזור ואת התיירים לאורך כל ימות השנה.

יוקר המחיה בקפריסין

מדד יוקר המחיה בקפריסין נמוך יותר בשלושים אחוזים בהשוואה לישראל. גם השכירות בקפריסין זולה מישראל בכשישים אחוזים. יוקר המחיה שונה בשני האזורים באי. האזור הדרומי של קפריסין הינו אזור מתויר ולכן יוקר המחיה בו גבוה. בהשוואה לישראל, המשכורות בקפריסין הן מחצית ממשכורת ממוצעת בישראל ומחירי הירקות והפירות בסופר זהים פחות או יותר למחירים הממוצעים בישראל.

תחבורה בקפריסין

אמצעי התחבורה באי קפריסין אינם מפותחים כלל. הנהיגה עדיין מושפעת משלטון הבריטים באי והנהיגה היא בנתיבים השמאליים של הכביש. התחבורה הציבורית אינה מפותחת גם היא וקיימים מספר קווי אוטובוס בודדים לשימושם של המקומיים והתיירים, לא קיימת מערכת פסי רכבת ואמצעי התחבורה הדומיננטי ביותר בקפריסין הינו המונית.

ביטחון אישי בקפריסין

קפריסין היוונית מדורגת יחד עם סינגפור, ספרד ויפן בין חמשת המדינות הבטוחות בעולם הכי בטוחה בעולם על פי מחקר שפורסם בשנת 2015 באתרvaluepenguin.

מסלולי הגירה – דרכון ואזרחות קפריסאית

החוק הקפריסאי מאפשר מתן תושבות קבע או אזרחות בכמה מסלולים שונים. למשל, תכנית ההשקעות Residency בקפריסין מעניקה אישור תושבות קבע לאדם שקנה נכס בשווי 300 אלף יורו, בתנאי שעמד במספר קריטריונים נוספים, בהם גיל (25+), דרכון בתוקף, אישור על הכנסה גבוהה ועבר פלילי נקי. כדי לקבל אזרחות יש לרכוש נכס נדל"ן בשווי 2 מיליון יורו, או להשקיע סכום של לפחות 2.5 מיליון יורו בהשקעה מקומית אחרת.

מחירי הדיור בקפריסין

מחיר דירה צנועה בעיר לימסול, הנמצאת בחלקו הדרומי של האי עומד על כ-100 אלף יורו. גם באיה נאפה, המרכז התיירותי העיקרי באי, מחירי הדירות נעים בין 90 אלף יורו ל150 אלף יורו. גם בכפרים ובערים נוספות ניתן למצוא נכסי נדל"ן שונים במחירים מצחיקים שלא משקפים את מחירי הנדל"ן בישראל.