הגירה לפורטוגל

פורטוגל היא יעד המתכתב נכון עם אופייה הייחודי של ישראל. על כן, אין פלא שהמדינה הופכת אט אט למוקד הגירה בולט ומתחזק. האוכל ים תיכוני, מזג האוויר חמים אך מרענן והקרבה לישראל מפתה.
אחד הנכסים הגדולים של המדינה הוא תעשיית החקלאות שלה, שכבר שנים התבססה כנכס המשמעותי ביותר שלה ומוקד הכנסתה העיקרי. נכס נוסף? המדינה חלק מהאיחוד האירופאי, והדרכון הפורטוגלי קרוב לחלק גדול מאוכלוסיית ישראל יותר מאי פעם.

חקלאות יצרנית בפורטוגל – טרנד מתחזק
ישראלים רבים המהגרים לפורטוגל בוחרים לרכוש חוות ולהיכנס לתעשיית החקלאות הרווחת בעצמם. לרוב, הם בוחרים להתגורר בקהיליות קטנות, לרכוש שטחי אדמה במחירים נמוכים ולטפח שגרת חיים חדשה, הרחק מהתרבות התל אביבית. רבים מהם משתייכים לתנועת ה”פרמקלצ’ר”, המתמקדת בחקלאות ויצרנות, בין היתר כדי להגן ולשמור על כדור הארץ ועל כלל היצורים החיים ומשאבי הטבע.

נדל”ן בפורטוגל –  מוקד העניין הישראלי
מחירי הדיור להשכרה ולקנייה בפורטוגל זולים בהשוואה לישראל ואף לשאר אירופה. פריחת הנדל”ן באזור החלה בשלהי 2016 וממשיכה בשיא הכוח גם היום. יש רבים הרואים ברכישת נכס בפורטוגל השקעה רווחית וכדאית גם ללא השיקול לעבור בעצמם. מאידך, המחירים עולים כל הזמן, ולכן השקעה סבירה וסבלנות יכולים להפיק רווח נאה. לאחרונה חל טיפוס קל של כ-15% במחירי הנכסים, אך גם בהתחשב בעלייה זו המחירים נותרים אטרקטיביים ומשתלמים ביותר. התשואה הצפויה יכולה להגיע ל-6%. בעלות משוערת של כ-6,000 אירו למ”ר אפשרי בהחלט למצוא דירות למכירה בעלויות סבירות, והן עדיין יהיו זולות מאלו הנמכרות במדינתנו.

כפי שציינו, גם דמי השכירות צונחים בפורטוגל ביחס לשאר אירופה. המחירים נותרים מזמינים גם באזורים הנחשבים יותר מרכזיים ואיכותיים. לדוגמה, בעיר הבירה ליסבון, למשל, דמי השכירות החודשיים לדירת סטודיו עם שני חדרים יעמדו על סך 729 אירו, ועבור דירת שלושה חדרים במרכז העיר תשלמו 826 אירו בלבד.

הקהילה היהודית המשגשגת בפורטוגל
הקהילה היהודית הגדולה והמרכזית ביותר בפורטוגל נמצאת בעיר הבירה ליסבון, בה קיים רובע יהודי מרשים ויפהפה. כיום מתגוררים בליסבון כמה אלפי יהודים, ובעיר עדיין יש בית כנסת ומוסדות דת נוספים המשרתים את הקהילה היהודית ואת התיירים. בנוסף, ישנן מספר מסעדות כשרות בליסבון ובפורטוגל, ומאכלים רבים מהמטבח הישראלי אינם חריגים כלל בנוף הקולינרי.

יוקר המחיה – פשוט זול יותר
יוקר המחיה הכללי בפורטוגל נמוך מזה הישראלי באחוז לא מבוטל של 38.30%. גם מבחינת יוקר הדיור, פורטוגל זולה יותר בלא פחות מ- 29.41%.  
ע"פ נתוני ה-OECD העדכניים, שיעורי המס במדינה ממוצעים ומטה. אחוז שיעור העוני והאבטלה נמוך גם כן, ונמצא במקום טוב באמצע לצד גרמניה ואנגליה. הכלכלה יציבה, וקיים ביטחון תעסוקתי במשק.
המשכורות מטפסות בהתאם ביחס לשיפור זה. על פי מחקר שנערך בקרב כ-13 אלף מהגרים, נמצא כי אלו שהיגרו לפורטוגל דורגו במקום הראשון מבחינת דיווח על עלייה ברמת החיים.
בכל פלוס יש מינוס? רכב עומד להיות בעייתי. כבישי האגרה בפורטוגל יקרים יחסית. עם זאת, ההתניידות בתחבורה ציבורית זולה ויעילה ביותר, במיוחד בהתחשב בתחבורה הציבורית המפותחת והענפה.

ואם במיסים עסקינן – ההגירה לפורטוגל תזמן עבורכם עשור של חסד. האינטרס הפורטוגלי להגירה איכותית ורחבה מתבטא במכלול הטבות משתלמות במיוחד למי שיעשו את הצעד ויהגרו לפורטוגל למשך עשר שנים לפחות.
המהגרים יתבקשו להגיע לתשלום מס סופי בשיעור של 20% בלבד, לעומת שיעור גבוה בהרבה לתושבי פורטוגל המקוריים. הכנסות ריבית, רווחי הון, שכירויות, דיבידנדים ומגוון הכנסות העבודה מחוץ לפורטוגל יהיו גם כן בקיזוזי מס כבדים, ולעיתים אף בפטור מלא ממס. שימו לב, כדי להיות זכאים להקלות מס אלו, יש לנתק תושבות לצורכי מס וביטוח לאומי מישראל.

למה משתלם לפנסיונרים להגר לפורטוגל?

יוקר המחייה, התשתיות, איכות הטיפולים הרפואיים, מחירי הדיור, הבידור והתרבות, כל אלו ועוד הפכו את פורטוגל ליעד ההגירה המושלם לאנשים אחרי גיל פרישה. מבחינת יעדי מגורים מומלצים לפנסיונר, העיר ליסבון קיבלה דירוג גבוה ואילו חבל אלגרבה שבפורטוגל זכה לניקוד הגבוה ביותר וקיבל את התואר הנכסף והמקום הראשון. פרט חשוב בעיקר לפנסיונרים המעוניינים לעבור בגיל מאוחר – השפה המדוברת רחבי המדינה היא השפה הפורטוגזית וכדאי לרכושה עוד טרם המעבר כיוון שהשפה הפורטוגזית נחשבת לשפה קשה לקליטה.

הגירה לפורטוגל – כל מה שצריך לדעת

הגירה וקבלת ויזה פורטוגלית
תהליך קבלת אזרחות פורטוגלית נעשה נפוץ ביותר בשנים האחרונות, בעקבות מהפכה חוקתית שהתרחשה בפורטוגל המקלה משמעותית על הישראלי לקבל את האזרחות הנחשקת. על פי רוב, מספיקה הוכחה כי אתם צאצאים של מגורשי ספרד כדי לקבל דרכון פורטוגלי.
לדרכון יתרונות רבים, בהם אפשרות להגר לכל אחת ממדינות האיחוד האירופי ללא צורך באישורים ובוויזות עבודה, אפשרות ללמוד לימודים אקדמיים גבוהים בחינם או בשכר דירה מסובסד, וכן הקלה בהוצאת ויזה ואשרת עבודה בארצות הברית. תוקף הדרכון נע בין 5 ל-10 שנים.

למי שאין להם דרך להוכיח שושלת של מגורשי ספרד, יש דרכים נוספות לבסס לעצמך אזרחות פורטוגלית. יש להוכיח נישואים עם אזרח פורטוגלי ומגורים במדינה במשך 3 שנים או להוכיח מגורים בפורטוגל במשך 6 שנים, וכן לעבור מבחן בפורטוגזית ולהציג אישור על עבר פלילי נקי. כדי לקבל אישור תושבות פורטוגלי מספיק להוכיח מגורים בפורטוגל למשך 5 שנים.

מסלולי הגירה נוספים לפורטוגל

 

אשרת לימודים
התיישבות זמנית בפורטוגל לצרכי לימודים תתאפשר לפרק הזמן בו הוכח מסלול לימודי תקף. ניתן להגיש בקשה להתיישבות זמנית דרך שגרירות פורטוגל.
יש להגיש מסמכים שונים במהלך התהליך, בין היתר אישור על קבלה למוסד להשכלה גבוהה בפורטוגל.

אשרת עבודה
אשרת עבודה בפורטוגל מעניקה התיישבות של חצי שנה ופחות. על מנת להאריך את תקופת ההתיישבות, יש להוכיח חוזה עבודה לתקופת זמן העולה על פרק זה, הוכחה שעבודה זו תקפה גם לאלו שאינם בעלי אזרחות אירופאית והיעדר תיק פלילי בהקשר לגירוש עבר ועוד.
לאחר כל אלו, תוכלו לקבל התיישבות קבע במדינה, שעלולה להתקדם לכדי אזרחות בהתאם לזמן ההתיישבות והוותק הנצבר.

Golden Visa

אפשרות נוספת היא באמצעות ויזת הזהב (Golden Visa), תוכנית המיועדת למשקיעים ומקנה תושבות זמנית בתמורה להשקעה של 280,000 אירו בנדל"ן במדינה. לאחר 5 שנים המשקיעים יהיו זכאים לאזרחות פורטוגלית מלאה.
למידע נוסף ולהזדמנויות השקעה בקרו באתר DRP Advisers.

לפרטים נוספים בנוגע לדרישות ותהליכי ההגירה לפורטוגל, תוכלו לקרוא עוד באתר הרשמי של האיחוד האירופאי.