הגירה לאיטליה

אחח, איטליה. תנו לנו רגע. הארכיטקטורה, השפה, הפסטה, הפסטה… סליחה, נסחפנו לרגע.
מדינת המגף תספק לכם חלום פרוע – אירופה עם טוויסט ים תיכוני, תרבות לצד עממיות. וגם קהילות יהודיות, היסטוריה מפוארת, השכלה איכותית ו…אנחנו נשתמש בקלף הפסטה רק עוד פעם אחת – אין לנו ספק שתנחתו באיטליה כמו היישר אל תוך סיפור אהבה.
(אומנם נכון למועד לכתיבת שורות אלו, איטליה סגורה בשל מגפת הקורונה, אבל אנחנו מקווים שהמצב הזה הוא זמני).  

מידע כללי על איטליה למתעניינים בהגירה

האוכלוסייה האיטלקית היא ברובה נוצרית-קתולית (הוותיקן, חבר'ה) אך קיים גם מגוון אתני. למעשה, באיטליה יש 21 קהילות יהודיות, שסך הנפשות בהן עומד על כ-38,000 אנשים. הקהילות היהודיות והישראליות הגדולות ביותר נמצאות ברומא, וקיימות קהיליות קטנות יותר גם בנאפולי, טורינו ועוד.

מבחינת היחס לזרים בכלל וליהודים בפרט, אין זמן טוב יותר להגר – ברומא מוקמים מרכזים להנצחת השואה, נערכות עצרות ליהודי איטליה, והנושא היהודי נלמד בתוכניות הלימודים השונות.

עם זאת, קחו בחשבון שתצטרכו ללמוד איטלקית. האוכלוסייה האיטלקית לא מאוד מעוניינת להתרחק מאזור הנוחות הלשוני, וכדי להסתדר ולהשתלב תצטרכו להבין את שפת המקומיים.

אנשים חמים – מזג האוויר באיטליה

מבחינת הבדלי מזג האוויר לא תידרש הסתגלות קיצונית מהצד שלכם. עונות השנה באיטליה מקבילות לאלו שבישראל. בדרך כלל, חודש נובמבר הוא החודש הגשום ביותר, ולקראת סופו גם יכול לרדת שלג. חודשי הקיץ הם חמים, בעיקר בדרום המדינה, בחלקה הצפוני חם קצת פחות.

סולדי, סולדי – כמה יעלה לנו לגור שם?

על איכות משלמים, לצערנו. יוקר המחיה באיטליה הוא מהגבוהים במדינות אירופה. כמו בכל מקום, המחיה בערים המרכזיות תהיה גבוהה יותר מהיישובים הקטנים. אם תתקרבו לפרברים, העלויות ירדו וכנראה שתוכלו למצוא דירה ממוצעת ולשלם עליה כ-2,000 שקלים לחודש. אם תעדיפו להתקרב למילאנו, קודם כול – לא מאשימים אתכם, ושנית כול – מחירי הדיור יעלו בהתאם, ותמורת סכום ממוצע של כ-5,500 שקלים (ומעלה) תוכלו לגור באזור.

הביטוח הרפואי יעלה לכם כ-150 אירו לשנה, והוא יכסה הוצאות שוטפות כמו תרופות וביקורים שגרתיים אצל הרופא. צפו לכך שכ-35% מהמשכורת שלכם תלך על מזון, תחבורה וכו'. מאידך, לימודים במערכת החינוך הציבורית היא בחינם, כך שעם ניהול כלכלי נכון תוכלו להתקיים באיטליה בכבוד ואף ברווחה.

עבודה באיטליה

חדשות טובות, חדשות רעות: החדשות הטובות הן שהמחזיקים בדרכון של האיחוד האירופאי יוכלו לעבוד וליהנות מהזכויות הניתנות לאזרחים האיטלקיים. החדשות הפחות טובות – ישראלים בעלי דרכון ישראלי יצטרכו להוציא ויזה ואישור עבודה מסודר בשגרירות איטליה, ולקנות ביטוח רפואי פרטי המותאם לישראלים.
מבחינת אפשרויות התעסוקה, לא יהיה קשה למצוא עבודה משתלמת באיטליה בהתאם לתחום המומחיות שלכם. יש הגירה תמידית מישראל למדינת המגף, והיצע ההזדמנויות העסקיות רק גדל משנה לשנה.

חינוך והשכלה גבוהה

ראשית יש לציין כי ילדי מהגרים וסטודנטים מהגרים משתלבים בקלות במוסדות החינוך האיטלקיים, הן בציבוריים והן בפרטיים. ההשכלה באיטליה, בעיקר הגבוהה, נחשבת מהטובות בעולם.

האוניברסיטאות באיטליה מקבלות גם סטודנטים שאינם בעלי דרכון איטלקי, אך המועמדים יידרשו להנפיק אשרת שהייה למטרות לימודים. סטודנטים שיקבלו הודעה על קבלה ללימודים יצטרכו ליצור קשר בדחיפות עם שגרירות איטליה בתל אביב ולהנפיק עבורם ויזת לימודים, הליך שלוקח כשבעה ימים.
יש לציין שהלימודים אינם זולים: שכר הלימוד במוסדות ציבוריים נע בטווח של 1,000–3,000 אירו לשנת לימודים. לעומת זאת, שכר הלימוד במוסדות הפרטיים נע בטווח של 6,000–17,000 אירו לשנה.

מאז "לאכול, להתפלל, לאהוב" חיכינו לרגע הזה…

איך מהגרים לאיטליה?

הגירה לאיטליה לבעלי דרכון אירופאי

האזרחות האיטלקית מוענקת לאזרחים זרים העומדים בתנאים האלה:
1. הוריהם הם אזרחים איטלקים.
2. הם נולדו באיטליה.
3. הם התחתנו עם אזרח איטלקי.
4. יוצאי לוב (תחת תנאים מסוימים).

לאזרחות האיטלקית יתרונות רבים, בין היתר ניתן לכלול את האפשרות לעבור לגור בכל אחת ממדינות האיחוד האירופאי, לעבוד וללמוד בהן, ולקבל הנחות בשכר הלימוד ללימודים גבוהים במוסדות הציבוריים. יתרון בולט נוסף הוא ההזדמנות להשתלב בתוכנית לקבלת ויזה לאוסטרליה לבעלי אזרחות איטלקית.

הגירה לאיטליה לבעלי דרכון ישראלי

עבור ישראלים ללא אזרחות נוספת ישנן מספר אופציות להגירה לאיטליה, ע"פ רוב דרך הוויזות השונות: 

ויזת עבודה
אם אין לכם דרכון אירופאי, תצטרכו להגיש בקשה לאשרת עבודה כדי לעבוד באופן חוקי באיטליה. בעלי מקצוע מתחומים נדרשים כגון הנדסה, רפואה וכדומה, יזכו להליך פשוט ומזורז יותר. ההליך ייעשה מול שגרירות איטליה וידרוש מכם להציג מסמכים מטעם המעסיק, ולהציג יעילות לשוק העבודה האיטלקי. תוקף האשרה משתנה ממשרה למשרה ביחס לביקוש והתועלת המופקת מהמועסק, ויכולה, בסופו של דבר, להוביל לתושבות קבע באיטליה.

הערה קטנה וחשובה, לפני קבלת הוויזה תצטרכו לעבור מבחני לשכה באיטלקית. באופן כללי, השתלבות קולחת בשוק העבודה האיטלקי תחייב אתכם בבקיאות בשפה המקומית, אז נא להתכונן מראש!

ויזת לימודים
אם אתם מתכננים ללמוד קורס או תואר באחד ממוסדות ההשכלה הגבוהה באיטליה, תוכלו לקבל ויזת לימודים ולגור באיטליה. לשם כך, תצטרכו לדאוג להנפקת אישור ממוסד הלימודים המתוכנן, למלא מסמכים נדרשים ולהגיע לפגישה בשגרירות איטליה טרם המעבר. הוויזה תקפה למשך הלימודים, בתנאי שהלימודים נמשכים לפחות 90 ימים, ובהיקף של לפחות 20 שעות לימוד שבועיות. פרט קטן וחשוב – ויזת לימודים מאפשרת לכם לעבוד במקביל הלימודים.

ויזת משקיעים
הוויזה החדשה נועדה לעודד השקעה בכלכלה האיטלקית, והיא מאפשרת לכל מי שמעוניין להשקיע כסף או להקים עסק להעתיק את מקום מגוריו לאיטליה. בשל האינטרס הגובר, ויזה זו מונפקת תוך זמן קצר בהשוואה לשאר הוויזות. משרד החוץ האיטלקי התחייב לאחרונה להנפיק את הוויזה העסקית תוך יומיים בלבד, וללא צורך בתיאום מראש בקונסוליה האיטלקית. היתר השהייה בוויזה זו עומד על שנתיים, והן יוכלו להתארך לעוד שלוש שנים בהתאם לתרומה של המשקיע באיטליה (תרומות תמיד יעזרו לזרז את התהליכים ולהאריך אף יותר את השהייה).

למידע נוסף על הגירה לאיטליה, בקרו באתר האיטלקי הרשמי 

 

הוצאת דרכון פורטוגלי

עו"ד מעיין אלכמיס נותנת ליווי אישי, כולל איתור והוצאת מסמכים ועד אישור האזרחות!