דרכון אירופאי – כל מה שצריך לדעת בדרך לאזרחות אירופאית

מאות אלפי ישראלים זכאים לדרכון אירופאי ולאזרחות באחת מ-28 המדינות המרכיבות את האיחוד האירופי. דרכון אירופאי משמש מעין סמל סטטוס ומקנה לבעליו שלל הטבות, בהן אפשרות להגר לכל אחת ממדינות האיחוד האירופי. כאן תוכלו לקרוא על הזכאות לדרכון אירופאי, היתרונות שלו, וכל הדרכים לממש את הזכות.

מי זכאי לדרכון אירופי?

מדינת ישראל מאפשרת לכלל אזרחיה להחזיק בשתי אזרחויות, כלומר אזרחות ישראלית ועוד אזרחות נוספת. ברוב מדינות האיחוד האירופי מתאפשרת קבלת אזרחות על ידי הוכחת קשר משפחתי למי שהיה בעבר אזרח אחת המדינות. לכן, אזרחים ישראלים רבים אשר משפחתם עלתה בעבר לישראל מאחת ממדינות האיחוד (גם אם בעבר הרחוק) מנסים את מזלם ומגישים בקשה לקבל דרכון אירופאי. למשל, ישראלים רבים מחזיקים באזרחות גרמנית, צרפתית, פורטוגלית, רומנית או פולנית בזכות קשרי משפחה לאזרחי המדינות האלה.

אילו הטבות ניתנות למחזיקי דרכון אירופאי?

הזכות לעבוד ולגור במדינות האיחוד – אזרחים שמקבלים דרכון אירופאי יכולים לגור ולעבוד בכל אחת ממדינות האיחוד ללא הגבלה של זמן.

הזכות ללמוד במדינות האיחוד – אזרחים אשר קיבלו דרכון מאחת ממדינות האיחוד האירופי יכולים ללמוד לימודים אקדמיים במחיר מסובסד נמוך יחסית.

הזכות לרכוש נכסי נדל"ן ולקבל החזר על קרקעות שהיו בבעלות משפחה בטרם היגרו למדינת ישראל או לכל מדינה אחרת.

מעבר חופשי בין המדינות החברות באיחוד האירופי ללא צורך בוויזה או תשלום במכס.

אשרת כניסה לארה"ב ללא צורך בוויזה וויזת עבודה בארה"ב (גרין קארד).

אפשרות לבקר במדינות שהכניסה אליהן אסורה לבעלי דרכון ישראלי.

יתרון פסיכולוגי – אפשרות להגר מהארץ במקרה חירום.

 איך לממש את הזכאות לדרכון של אחת ממדינות האיחוד האירופאי?

אם אתם זכאים לדרכון אירופאי, יש שתי דרכים עיקריות לקבל אותו:

באופן עצמאי  – אם אתם בקיאים בשפה של מדינת היעד, יש לכם את כל המסמכים המקוריים הנדרשים, וזמן להשקיע בתהליך – אפשר להגיש את הבקשה באופן עצמאי או להיעזר מחברים, מכרים או קרובי משפחה הדוברים את השפה הנדרשת.

באמצעות עורכי דין המתמחים בסיוע בקבלת דרכונים זרים  – האפשרות היקרה יותר היא להיעזר במשרד עורכי דין, והם יעזרו לכם לאתר מסמכים כמו תעודות לידה במדינה הרצויה, לתרגם מסמכים ולפנות לרשויות השונות. עם זאת, פנייה באמצעות עורכי דין לא בהכרח תקצר את התהליך. שכר טרחה לעו"ד עבור עזרה בהוצאת דרכון אירופי יכול להתחיל ממחיר של 10,00 שקלים, תלוי בגורמים שונים כמו אורך ומורכבות התהליך.

תשובות לשאלות נפוצות – דרכון אירופאי

קרוב מדרגה ראשונה שהיה אזרח באחת ממדינות האיחוד נפטר, האם אוכל בכל זאת לקבל אזרחות?
כן, ברוב המקרים מדינות האיחוד האירופי שומרות תיעוד בצורה מסודרת. אם ברשותך מסמכים מהימנים ומקוריים תוכל להתחיל בתהליך לקבלת האזרחות.

האם צריך לתרגם מסמכים או תעודות? אם כן, כמה עולה לתרגם מסמך כמו תעודת לידה לפולנית?
ברוב המקרים לא תהיה כל אפשרות להגיש את המסמכים באנגלית, ולכן יתעורר צורך בתרגום של מסמכים ותעודות. עלות התרגום של מסמך או תעודה יכולה לנוע בין 70 שקלים ל220 שקלים, תלוי בשפה או בסוג המסמך. עלות התרגום של מסמך נוטריוני תהיה יקרה יותר כ-300 שקלים בממוצע.

מה אורך התהליך לקבלת אזרחות במדינה אירופאית?
התהליך נע בין שנה אחת לשלוש שנים, תלוי במדינה, בתנאים ובחוקים שלה, בכמות המסמכים ועוד.

האם תוקף האזרחות האירופאית שלי עלול לפוג?
את הדרכון האירופאי כמובן יש לחדש אחת לכמה שנים. אזרחות אינה פגת תוקף אך השייכות של האזרחות הזרה לאיחוד האירופי יכולה להשתנות.

לבן זוגי יש דרכון פולני ואנחנו מתלבטים אם להגר לאחת ממדינות האיחוד, האם אני בתור בת זוגו זכאית לקבל דרכון גם?
אם אתם זוג נשוי, את זכאית לבקש אשרת בן משפחה לתושב האיחוד האירופי. אם ייוולדו לכם ילדים, הם יהיו זכאים להוציא דרכון פולני גם הם.