גרין קארד

רקע כללי: מה זה גרין קארד?

גרין קארד (או בשמו באנגלית Permanent residence) הוא אישור תושבות קבע בארצות הברית. שימו לב – אין זה אומר אזרחות אמריקאית, שכן אזרח אמריקאי אינו מחויב להתגורר בארצות הברית ובעל גרין קארד כן מחויב לכך.
עם קבלת הגרין קארד מגיעות זכויות וחובות, ומי שלא עומד בחובות עלול להיענש ואף להיות מגורש מארצות הברית.

מה זה נותן לי?

אזרח זר בעל כרטיס גרין קארד רשאי להשיג שני היתרים חשובים: אישור עבודה והיתר המאפשר לצאת ולהיכנס למדינה. כל תושב אשר מקבל גרין קארד מחויב לשאת אותו עליו בכל עת למקרה שרשויות ההגירה יעשו ביקורת.

באילו נסיבות עלול הגרין קארד להתבטל?

רשויות ארצות הברית יכולות לבטל את הגרין קארד לכל תושב קבע. הסיבות לשלילת הגרין קארד יכולות לכלול עבירות פליליות (סיבה זו עלולה להיות גם עילה לגירוש), ושהייה מחוץ לגבולות ארצות הברית למשך יותר משנה בלי קבלת  אישור מסודר לפני היציאה. נוסף על הסיבות הללו, אפשר לשלול גרין קארד אם הושג במרמה.
חוץ מביטול רשמי, גם איבוד הגרין קארד שלכם יכול להוביל לביטולו. במקרה כזה, תיאלצו לעזוב בהקדם את ארצות הברית או שתגורשו ממנה על ידי רשויות ההגירה. במקרים מסוימים הרשויות יכולות גם לאסור עליכם להיכנס לגבולות ארצות הברית במשך שלוש או שבע שנים, ולעתים אף לצמיתות.

איך אפשר להשיג גרין קארד?

ישנן שלוש דרכים מרכזיות להשגת גרין קארד. נסביר מעט על כל אופציה.

1. מקלט ותעסוקה:

אם אתם בעלי מומחיות מקצועית מסוימת, עובדים מועדפים או עובדים בשירות הממשל האמריקאי, יש לכם אפשרות להשיג גרין קארד. השקעה כספית גדולה יכולה גם היא לזכות אתכם בגרין קארד.
אם אתם כבר בעלי ויזה כלשהי, לאחר כמה שנים תוכלו להגיש בקשה לקבלת הכרטיס (זאת בתנאי שאין לכם עבר פלילי, ושאתם עומדים בשאר הקריטריונים הנוספים שיוצגו בפניכם).
גם בקשי מקלט שקיבלו הכרה כפליטים יהיו רשאים לקבל גרין קארד ולעבוד בארה"ב.

2. משפחה:

ישנם קשרי משפחה ספציפיים המזכים את מי שנמצא בהם באופציה לכרטיס הנכסף:
א. אם אתה קרוב משפחה מידי של אזרח אמריקאי.
ב. אם אחיך אזרחים אמריקאים.
ג. אם אתה בן 21 ומעלה והוריך אזרחים אמריקאים.
ד. אם אתה בן זוג או צאצא, שאינו נשוי, של בעל גרין קארד.
חשוב לציין כי תושב בעל גרין קארד אינו יכול להגיש בקשה עבור צאצאים נשואים.

3. ההגרלה השנתית:

האופציה הפופולרית והמוכרת יותר להשגת הכרטיס היא באמצעות ההגרלה השנתית.
הגרלה זו נערכת מדי שנה על ידי ממשלת ארצות הברית, ומאפשרת למשתתפים בה לנסות את מזלם לקבלת תושבות המאפשרת למקבליה להתגורר, לעבוד וללמוד בארצות הברית באופן חוקי וקבוע.
ההגרלה נערכת בין כלל מבקשי הגרין קארד.
אך שימו לב לאותיות הקטנות: כ-40% מטופסי המועמדות נפסלים בכל שנה עקב שגיאות תוכן או פורמט.
על מנת להימנע מטעויות מיותרות, מומלץ להיעזר בסוכנות מקצועית לצורך ביצוע תהליך ההרשמה המורכב, בייחוד אם אתם מגישים מועמדותכם ממדינה שמחוץ לארצות הברית. סוכנויות אלה נועדו להבטיח את מסירת הטופס שלכם להגרלת גרין קארד בדייקנות.

דרישות סף להרשמה להגרלת גרין קארד כוללות אזרחות של מדינה העונה על דרישות ההגרלה. ברוב המקרים מדובר במדינה בה נולד מגיש הבקשה.
אזרחי כל העולם רשאים להשתתף בהגרלת ה-“גרין קארד”, מלבד אנשים שארץ מולדתם הנה אחת מהמדינות הבאות: ברזיל, קנדה, סין (היבשת, לא כולל את הונג קונג, מקאו וטאיוואן), קולומביה, הרפובליקה הדומיניקנית, אקוודור, אל סלבדור, בריטניה (מלבד צפון אירלנד), גואטמאלה, האיטי, הודו, ג’מייקה, מקסיקו, פקיסטן, הפיליפינים, פרו, פולין, רוסיה, דרום קוריאה ווייטנאם.

אם נולדתם במדינה שאינה רשאית להשתתף בהגרלה תוכלו להשתתף רק אם מתקיים אחד מבין שני תנאים אלו:
 אם בן/בת הזוג שלכם נולדו באחת המדינות הרשאיות להשתתף בהגרלה, תוכלו לאמץ את ארץ מולדתם.
  אם אחד משני הוריכם נולד במדינה הרשאית להשתתף בהגרלה, תוכלו לאמץ את ארץ מולדתם.

על מגישת הבקשה להיות בעל השכלה תיכונית או השכלה שוות ערך, המוגדרת בארה”ב כסיום בהצלחה של 12 שנות לימוד, או ניסיון תעסוקתי של שנתיים ב-5 השנים האחרונות במקצוע הדורש הכשרה או ניסיון של שנתיים לפחות.

בסיס הנתונים המקוון של משרד העבודה האמריקני קובע מהם המקצועות הדורשים לפחות שנתיים של הכשרה או ניסיון לביצוע התפקיד.

אז קיבלתי גרין קארד. מתי אני הופך לאזרח?

לפני הכול, אדם אשר רוצה לבקש אזרחות אמריקאית חייב להוכיח שמהות חייו נמצאת בארצות הברית, שאין לו עבר פלילי, וכן להפגין בקיאות מסוימת בתרבות ובהיסטוריה המקומית (בנושאי חוק ושלטון, מנהגים, היסטוריה וכדומה). לאחר מכן הוא נדרש לעבור ריאיון ברשויות ההגירה. צאצאים לאזרחים אמריקאים זכאים אוטומטית לאזרחות.
אלו שלא שפר מזלם להיות ילדים של אזרח אמריקאי, צריכים לעמוד במספר קריטריונים בטרם הגשת הבקשה לאזרחות. למשל, המבקש חייב להיות בן 18 ומעלה ובעל גרין קארד במשך 5 שנים לפחות.
לעומת זאת, לבני זוגם של מבקשי האזרחות נדרשת תקופה קצרה יותר, של 3 שנים לפחות.

חשוב לדעת!

מחלקת המדינה האמריקאית הכריזה על שינוי באופן הגשת בקשות להשתתפות בהגרלת הגרין קארד. כיום כל אדם המעוניין להירשם להגרלת הגרין קארד השנתית יהיה חייב לעשות כך באופן אלקטרוני. מחלקת המדינה האמריקאית לא מקבלת יותר בשום מקרה טופסי נייר הנשלחים בדואר.

לכל טופסי הגרין קארד, היכנסו לאתר ההגירה של ארה”ב.