הגירה לגרמניה

מידע כללי על גרמניה למתעניינים בהגירה

עיר בירה: ברלין
שטח: 357,022 קמ"ר
אוכלוסייה: 80,594,017 (נכון לשנת 2017)
שפה: גרמנית
מטבע: אירו
משטר: רפובליקה פדרלית חוקתית
דת: רוב פרוטסטנטי או קתוליגאוגרפיה

מאז איחודה מחדש של גרמניה השיבה לעצמה המדינה את מעמדה המסורתי כמרכז מקשר בין סקנדינביה בצפון לאזור הים התיכון בדרום, כמו גם בין האוקיינוס האטלנטי ממערב למדינות מרכז ומזרח אירופה.
שטח גרמניה משתרע מרכס הרי האלפים (הנקודה הגבוה ביותר: הזוגספיץ, 2,962 מ') שבדרום, ועד לחופי הים הצפוני בצפון-מערב והים הבלטי בצפון מזרחי. בתווך ישנן הגבעות המיוערות של גרמניה התיכונה, ובצפון הקרקע שטוחה למדי (הנקודה הנמוכה ביותר: נאונדורפר\וילסטרמארש -3.54 מ' מתחת לפני הים). בגרמניה עוברים כמה מנהרותיה הראשיים של אירופה, לרבות הריין, האלבה והדנובה.
הודות למיקומה המרכזי, גרמניה היא המדינה האירופית בעלת מספר הגבולות הרב ביותר: הפדרציה גובלת עם דנמרק בצפון, פולין וצ'כיה במזרח, אוסטריה ושווייץ בדרום, צרפת ולוקסמבורג בדרום-מערב, ובלגיה והולנד בצפון-מערב.

אקלים

רוב רובה של גרמניה ממוקם באזור אקלימי קריר עד ממוזג, המאופיין בעיקר בלחות וברוחות מערביות. בצפון ובצפון-מערב האקלים הוא אוקיאני במיוחד: משקעים יורדים במשך כל עונות השנה, החורפים מתונים למדי והקיצים קרירים באופן יחסי. במזרח האקלים יבשתי הרבה יותר ואופייני לזה הקיים במזרח אירופה: החורפים עשויים להיות קרים מאוד ולהימשך זמן רב, ואילו הקייצים עשויים להיות חמים מאוד. תקופות יובש ארוכות מאפיינות אזור זה. בדרום ובמרכז האקלים משתנה בין מאפיינים אוקיאניים ליבשתיים.

להגר לגרמניה

כלכלה

כלכלת גרמניה היא הראשונה בגודלה באירופה והחמישית בגודלה בעולם (נכון לשנת 2006) במונחי תוצר לאומי גולמי (ביחס לכוח הקנייה) אחרי ארצות הברית, סין העממית, יפן והודו. נכון ל-2004, גרמניה היא היצואנית הגדולה ביותר בעולם, עקב כוחו של מטבע האירו. שותפות הסחר העיקריות שלה כוללות את צרפת, ארצות הברית, בריטניה, איטליה והולנד.
בגרמניה מערכת רווחה ענפה המספקת לאזרחים שירותים שונים. למערכת הרווחה החברתית בגרמניה שורשים היסטוריים עמוקים; החל בקשר ההדוק בין הפרט לחברה שנוצר לאחר הרפורמציה, דרך תחייתה של הממלכה הפרוסית לאחר מלחמת שלושים השנה, כמו גם ראשית המהפכה התעשייתית. מערכת הרווחה העתיקה נתפסת כהיבט חיובי של החברה הגרמנית, וגרמנים רבים מתגאים בו. המערכת מספקת ביטוח רפואי אוניברסאלי (אך לא ממשלתי), דמי אבטלה, קצבאות ילדים ושאר צרכים חברתיים.
סוגיה המעוררת דאגה בגרמניה היא שיעור האבטלה, הנותר גבוה זה שנים וגורם לירידה בביקוש המקומי, מה שמאט את קצב הצמיחה הכלכלית. יחד עם זאת, יש לזכור כי כלכלת גרמניה נאלצה לספוג את עלויות איחודן מחדש של חלקי המדינה, גורם שיש התולים בו את האשמה העיקרית לקצב הצמיחה האיטי של גרמניה לעומת מדינות אחרות באיחוד האירופי. עד היום, באזורים שהשתייכו למזרח גרמניה אין עוד תשתית כלכלית ראויה להקמת עסקים קטנים ובינוניים, אשר עמדו ביסוד הצלחתה הכלכלית של מערב גרמניה.

הגירה לברלין מישראל – מגמה מתפתחת

אם עושים זום אין על נתוני ההגירה הרשמיים מישראל לגרמניה, אין ספק שברלין מנצחת בסטטיסטיקות. עיר הבירה הגרמנית – פתוחה, מקבלת ושוויונית – מתאפיינת בחיי לילה העשירים, יוקר מחיה הנמוך ואפשרויות תעסוקה מגוונות, ומקבלת אליה מהגרים מישראל בזרועות פתוחות.
אם אתם מתכננים הגירה או רילוקיישן לברלין, אתם לא לבד, ותוכלו למצוא בקלות ישראלים נוספים שיסייעו לכם בקליטה מהירה ונינוחה בעיר.

ברחבי העיר פועלים מתווכים ישראלים רבים והם יסייעו לכם למצוא מקום לקרוא לו בית. ועוד בית עם שכר דירה אטרקטיבי בהשוואה לתל אביב. אומנם שכר הדירה של דירה ממוצעת בברלין כבר אינו נמוך כפי שהיה, וגם חוקי הגנת הדייר השתנו, עדיין תוכלו לגור בתנאים טובים בלי להילחץ כלכלית, ואם תרצו להוזיל עוד יותר את ההוצאות, תוכלו לגור עם שותפים.

כדי למצוא עבודה ולזרז את ההשתלבות בחברה, רצוי ללמוד גרמנית בהקדם וכך תוכלו להשתלב בתפקידים משמעותיים יותר ולהתקדם בשוק העבודה הגרמני כאוות נפשכם. אך אל חשש, כתחנה ראשונה תמצאו מגוון עבודות המסתפקות בידע באנגלית. 
מבחינת זמן פנוי, אנחנו מאמינים שתסתדרו. בעיר שבה עשרות מוזיאונים וגלריות, שלושה בתי אופרה ואין-ספור מועדונים וברים ­– כמעט בכל יום נתון תוכלו לבחור בין קונצרטים, הצגות, תערוכות ומה לא. ואם במקרה לא מצאתם משהו מעניין, תמיד תוכלו לעמוד בתור לברגהיין. 

אתגרים צפויים למהגרים לברלין

אם תרצו להניח דברים על כף המאזניים, ישנם גם צדדים פחות זוהרים למעבר לברלין. המיסוי כבד, וזהו נתון שחשוב לקחת בחשבון טרם המעבר. אך שימו לב, תוצאות המיסוי באות לידי ביטוי במערכת תמיכה סוציאלית מפותחת מאוד. לכן תצטרכו לענות על השאלה האם אתם מוכנים לתת בממוצע חצי מהמשכורת למדינה ולקבל ממנה תמיכה חזרה בתמורה.

כהערת שוליים נאמר גם שאם המעבר לברלין מעניין אתכם בעיקר בגלל יוקר המחיה הנמוך – ישנם מגוון ערים גרמניות אחרות הזולות כמו ברלין ואף יותר ממנה. דוגמה מצוינת לכך היא לייפציג.
פן נוסף, אין ספק שלהתרגל למזג האוויר הקריר (שיכול להגיע בחורף למינוס 18 מעלות) יהיה אתגר לישראלי השזוף.

הגירה לגרמניה לבעלי אזרחות גרמנית

בעל אזרחות גרמנית זכאי לדרכון אירופאי. בעל אזרחות גרמנית זכאי לחופש מעבר, עבודה ומגורים, ללא הגבלת זמן, בכל אחת מארצות האיחוד האירופי. כמו כן הוא מקבל זכאות ללימודים אקדמיים חינם בגרמניה או בארצות שונות באירופה (בהתאם לתנאים של כל מדינה).
אזרחות גרמנית מקנה הטבות גם במדינות אחרות, למשל: בעל אזרחות גרמנית יכול לנסוע לטייל בארה"ב ללא צורך בוויזה (עד 3 חודשים).
לפי חוקת גרמניה, אזרח גרמני הוא מי שנולד לאב או סב שהם אזרחים גרמניים או שהיו אזרחים גרמנים ואזרחותם נשללה ע"י הנאצים לפי החוקים של 1933 או 1941.

הגדרת האזרחות הגרמנית

לפי החוק הגרמני, אם סבך או אביך היו אזרחים גרמנים (אזרחות לפי אמא או סבתא ממוצא גרמני), גם אתה נחשב אזרח גרמני לכל דבר מיום הלידה. כל מה שנותר לעשות הוא למצוא את המסמכים הרלבנטיים ולהגיש בקשה להשבת האזרחות.
כל אזרח גרמני הוא גם אזרח של האיחוד האירופי (וככזה מקבל דרכון אירופי) על כל הזכויות והחובות. אין צורך לדעת את השפה הגרמנית כדי לקבל אזרחות גרמנית (מלידה). האזרחות אינה מועברת אוטומטית לבני זוג, אך אלו זכאים לקבלת אישורי שהייה ועבודה במידה והמשפחה תעבור לאירופה. ילדים שנולדים לאחר החזרת האזרחות הם אזרחים מלידה.

תהליך קבלת האזרחות הגרמנית

– גיבוש העץ המשפחתי וההיסטוריה המשפחתית, איתור ואחזור מסמכים התומכים בזכאות לאזרחות הגרמנית של אב או סב המשפחה. לעיתים מדובר בהשגת מסמכים מארכיונים וממאגרי מידע שונים הנמצאים בגרמניה, ארצות הברית, בריטניה, פולין וישראל.
– קבלת אישור רשמי משגרירות גרמניה להגשת בקשות ההתאזרחות.
– מילוי הטפסים המתאימים, אישורם הנוטריוני ותרגום כל המסמכים בהתאם להנחיות הממשלה הגרמנית.
– תהליך קבלת האזרחות הגרמנית, כמו כל הליך קבלת אזרחות במקום אחר הינו מורכב, ודורש מלוי של הרבה מסמכים ועמידה מול מס' של גורמים. ההמלצה היא להיעזר בעו"ד מומחה לעניין ולא לעשות את זה לבד. עו"ד מקצועיים בנושא הנ" יכולים לחסוך הרבה מאוד זמן, אנרגיה וכמובן עצבים.

הגירה לגרמניה על בסיס מקצוע ולימודים

המחקר והחדשנות בגרמניה נמצאים בעלייה. טכנולוגיות חדשניות, מוצרים ושירותים מוצאים את הפתרונות שיבטיחו שגשוג, ועם הבסיס התעשייתי החזק שלה, גרמניה מתמודדת עם האתגרים של התחרות הגלובלית תוך יצירת מקומות עבודה בטוחים וברי קיימא לעתיד. עבודות אלה מציעות הזדמנויות עבור אנשים רבים, במיוחד עבור עובדים מיומנים.

הכרטיס הכחול למהגרים לגרמניה

גרמניה מיישמת את ההנחיה של האיחוד האירופי לגבי עובדים מוכשרים מאז שנכנסה לתוקף ב-1 באוגוסט 2012. הנחיה זו מקלה על תקנות הגירה לעובדים מיומנים ממדינות גורם שלישי (מדינות שאינם באיחוד האירופי). בנוסף, הכרטיס הכחול של האיחוד האירופי מציג היתר מגורים חדש, שמטרתו להפוך את גרמניה לאטרקטיבית יותר לעובדים מיומנים מחו"ל דרך פרספקטיבה ארוכת טווח. הפרמטרים המשפטיים בנוגע להעסקתם של בוגרים זרים באוניברסיטאות גרמניות שופרו גם הם.
למידע נוסף על עבודה בגרמניה בקרו באתר הרשמי של גרמניה להכרה במקצועות.

לימודים בגרמניה

אנשים המעוניינים להיכנס למסלול לימודים בגרמניה יכולים למצוא מידע מפורט בגרמנית ובאנגלית באתר האינטרנט של DAAD. האתר כולל מידע על תנאים מוקדמים, תהליכי בחירה, והרבה עצות מעשיות לחיים סטודנטיאליים בגרמניה.
לגרמניה יש לא רק אוניברסיטאות מצוינות רבות, הכוללות גם אוניברסיטאות למדעים שימושיים, אלא היא גם מציעה הזדמנויות מלגה מגוונות כדי לעזור לממן את הלימודים. מסד נתוני המלגות של BMBF מציע מידע ממוקד על הזדמנויות מימון לסטודנטים קיימים ועתידיים (בגרמנית בלבד). פונקציית החיפוש מספקת גישה מהירה למידע על המלגות שמתאימות לך.

גרמניה היא בהחלט יעד מצוין להגירה, הן מבחינת תנאי המחייה, עבודה ולימודים, ואנו מאחלים לכם בהצלחה בתהליך!

קרדיט תמונה: GreenZone.co